sezon sonu indirimleri ne zaman?

sezon sonu indirimleri ne zaman başlar? her sezon sonu indirimi gerçek midir?

Türkiye’de sezon sonu kış indirimi dönemi Ocak ayı başı ile Şubat ortası, sezon sonu yaz indirimi ise Temmuz başı ile Ağustos ortasıdır. Bunun yanında yılbaşına özel indirimler, yeni yıl indirim kampanyaları, bayrama özel indirimler ve özel gün indirimleri de sezon sonu indirimi olarak sayılabilir. Dünya’da ise black friday, cadılar bayramı, paskalya bayramı, cyber monday sale, yeni yıl yılbaşı ve noel indirimleri gibi sezon sonu ve kısa bir dönem için yapılan indirimler de vardır.

sezon sonu ürünler

“Vatandaşlar, ‘boşaltıyoruz, kapatıyoruz, tahliye nedeniyle indirim’ diye yapılan satışlara inanmasın. Ben buna ‘tuzak mal’ diyorum. Müşteriyi içeri çekmek için yanıltıcı indirim yapılıyor. Buradaki tek amaç insanlara ihtiyacından farklı malların satılmasıdır. Halkımız indirimlerden sadece ihtiyaçları doğrultusunda alış veriş yapmalıdır.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, mevsim sonu sebebiyle alışveriş merkezlerinde sezon sonu indirimlerinin artışta olduğunu söyledi ve vatandaşların, “boşaltıyoruz, kapatıyoruz, tahliye nedeniyle indirim” başlığıyla yapılan sözüm ona “indirimli” satışlara inanmaması gerektiğini söyledi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, mevsim sonu sebebiyle alışveriş merkezlerinde artan sezon sonu indirim reklamlarının tüketiciyi yanılttığını ifade etti.

sezon sonu outlet 

Tüketicinin vitrindeki “50+40” indirimi görünce, “Bu kadar kar mı olur?” diye kendi kendine sorduğunu aktaran Palandöken, böylece esnafın da zan altında kaldığını kaydetti.

Palandöken, bu olumsuzluklara son verilmesi için acilen çıkarılmasını bekledikleri Perakende Yasası’nda aylarca süren indirimli satış uygulamalarına çekidüzen getirilmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’de sezon sonu indirimleri ne zaman?

sezon sonu indirimleri ne zaman

Firmaların, mevsimsel olarak sezon değişikliklerinde ellerindeki malları ve depolarındaki stok malları eritebilmek için en yaygın kullanılan yöntemin indirimli satışlar olduğunu anlatan Palandöken, açıklamasını şöyle sürdürdü:

sezon sonu ürünler

“Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da indirimli satışlar belirli bir dönemde ve belirli bir sürede yapılmaktadır. Kış indirimi dönemi Ocak ayı başı ile Şubat ortası, yaz indirimi ise Temmuz başı ile Ağustos ortasıdır.

Türkiye’de indirimli ve tasfiye satışlarının belirli bir dönem ve süresi olmadığından piyasalarda bir düzensizlik oluşmakta, tüketiciler yanıltılmakta ve yanlış tüketim eğilimleri oluşturulmaktadır. Bu düzensizliğin mutlaka önüne geçilmelidir. Konuyla ilgili olarak mutlaka meslek odalarının görüşleri alınmalı.”

YANILTICI İNDİRİM YAPILIYOR
Palandöken, “indirim yapıyoruz” diyerek, bir iki üründe veya sadece bir reyonda fiyatların indirildiğini belirterek, şunları kaydetti:

sezon sonu indirimli ürünler

“Vatandaşlar, ‘boşaltıyoruz, kapatıyoruz, tahliye nedeniyle indirim’ diye yapılan satışlara inanmasın. Ben buna ‘tuzak mal’ diyorum. Müşteriyi içeri çekmek için yanıltıcı indirim yapılıyor. Buradaki tek amaç insanlara ihtiyacından farklı malların satılmasıdır. Halkımız indirimlerden sadece ihtiyaçları doğrultusunda alış veriş yapmalıdır.

sezon sonu indirimleri ne zaman başlar

Eğer ki alışverişten sonra tüketici, ‘Ben bunları neden aldım ‘ diye kendi kendine soruyorsa, ihtiyacı olmayan bir mal almıştır. Bu bir aldatmacadır. Tüketicileri psikolojik etki altına alarak, aşırı tüketime teşvik etmektedir. Ciddi firmalar da bu tür indirimlerden şikayetçidir. Kurallara uygun davranan ticari firmalar, yan dükkanlardaki kuralsız uygulamalar nedeniyle haksız rekabete maruz kalmaktan şikayetçiler.” via

sezon sonu indirimleri ne zaman?” üzerine 3 düşünce

  1. Geri izleme: 2014 aker eşarp giyim çanta indirimleri başladı | yeni sezon seri sonu outlet indirimleri fiyatları

  2. Geri izleme: aker 2014 kış koleksiyonu indirimi | EN GÜZEL TESETTÜR | 2013-2014 YENİ SEZON SONBAHAR KIŞ TESETTÜR MODASI TRENDLERİ

  3. Nazrin

    Selam pardon ben yabanciyim bakudan sizin lc waykiki mağazalarini çok seviyorum lc waykiki outletdende tek tek aliş veriş eynek oluyormu? Yoxsa mağazada daha düşük fiyat yoksa outletde?

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir